Fixtures - Charlton Chess Club

Go to content
ONLINE FIXTURES 2021 (in progress)

4NCL Online, Season 4, Div 3 (Charlton Cobras A)
24-08-2021  Watford 2               WON 3½-½
07-09-2021  Crowthorne 1            WON 3-1
21-09-2021  Bristol Cabot Blackbeards WON 4-0
05-10-2021  Bishop Trojans
19-10-2021  Broadland Falco Duboisi
02-11-2021  Stroud Oldies
16-11-2021  Farnham A


4NCL Online, Season 4, Div 5 (Charlton Cobras B)
24-08-2021  Dundee City D           DRAWN 2-2
07-09-2021  Colchester JFF C        WON   3-1
21-09-2021  Anglian Avengers 3      WON   3-½
05-10-2021  
19-10-2021  
02-11-2021  
16-11-2021  
Junior 4NCL Online, Season 4, Div 3 (Charlton Tigers)
19-08-2021  Leeds Juniors 2          WON 5½-2½
02-09-2021  Harrow Juniors F         WON 8-0
16-09-2021  Somerset Lions           WON 5-3
30-09-2021  Uxbridge C
14-10-2021  Wimbledon Juniors A
28-10-2021  London Dragons Americium
11-11-2021  JHJ Shark Tank 5
Junior 4NCL Online, Season 4, Div 4 (Charlton Lions)
19-08-2021  Chess Challengers C      WON  5-3
02-09-2021  Lenzie Dementors         LOST ½-7½
14-09-2021  Wolfpack Juniors         LOST 0-8
30-09-2021  
14-10-2021  
28-10-2021  
11-11-2021  
ONLINE FIXTURES 2021 (completed)

LONDON ONLINE CHESS LEAGUE, Season 3

Division 1 (Charlton Chess Addicks)
09-06-2021  GLCC A                   DRAWN 2-2
16-06-2021  SchachAttack A           WON   3-1
23-06-2021  MetroGiants              LOST  1½-2½
30-06-2021  Hackney Thirsty          LOST  1½-2½
07-07-2021  Cavendish A              WON   4-0
14-07-2021  Hammered and Out         WON   4-0
21-07-2021  Streatham & Brixton A    WON   2½-1½
28-07-2021  Petts Wood & Orpington A WON   3½-½
04-08-2021  Hendon Hurricanes        DRAWN 2-2
11-08-2021  Kings Head Bangers       LOST  1½-2½
18-08-2021  Hackney Horrible         WON   4-0
3rd place in the division

Division 3 (Charlton Chess Mates)
09-06-2021  Hackney Hopefuls         DRAWN 2-2
16-06-2021  Wanstead Wolves          DRAWN 2-2
23-06-2021  East Ham Beagles         LOST  1-3
30-06-2021  Battersea Dogs           WON   4-0
07-07-2021  Battersea Too            LOST  1-3
14-07-2021  Paisley                  DRAWN 2-2
21-07-2021  MetroGnomes              WON   3½-½
28-07-2021  GLCC B                   WON   2½-1½
04-08-2021  Wimbledon B              WON   3-1
11-08-2021  Streatham & Brixton B    WON   2½-1½
18-08-2021  Hendon Harriers          WON   3-1
2nd place in the division

Division 2 (Charlton Chess Nuts)
09-06-2021  Lewisham A               WON   2½-1½
16-06-2021  Petts Wood & Orpington B WON   2½-1½
23-06-2021  Wimbledon A              LOST  1-3
30-06-2021  Hackney Happening        DRAWN 2-2
07-07-2021  Beckenham & Bromley      LOST  ½-3½
14-07-2021  Ilford                   WON   3-1
21-07-2021  Athenaeum A              WON   3-1
28-07-2021  East Ham Eagles          WON   3½-½
04-08-2021  Cavendish B              WON   3-1
11-08-2021  Hendon Spitfires         WON   2½-1½
18-08-2021  Battersea Cats           WON   3½-½
2nd place in the division

Division 4 (Charlton Chess Challengers)
09-06-2021  Hackney H Pawns          LOST  1-3
16-06-2021  Hackney Startup          DRAWN 2-2
23-06-2021  Kings Head               DRAWN 2-2
30-06-2021  Golden Falcons           DRAWN 2-2
07-07-2021  JDX Chess Club           DRAWN 2-2
14-07-2021  -
21-07-2021  London Business School   DRAWN 2-2
28-07-2021  Athenaeum B              DRAWN 2-2
04-08-2021  Football Radar        conceded 0-4
11-08-2021  Hammersmith Hedger       DRAWN 2-2
18-08-2021  Hammersmith Hodgson      DRAWN 2-2
8th place in the division
Junior 4NCL Online, Season 3, Div 5 (Charlton Juniors)
21-01-2021  Edgware Gambits J        WON   6½-1½
04-02-2021  KEGS B                   WON   7-1
18-02-2021  London Dragons Queens    DRAWN 4-4
04-03-2021  Kings College School     LOST  2½-5½
18-03-2021  Leeds Juniors 3          WON   6-2
01-04-2021  Wolfpack Juniors         WON   5-3
15-04-2021  Desert Penguins Saturn   WON   6-2
4th place out of 74 and promoted!
British Ladies Championship, 1905
4NCL Online, Season 3, Div 5 (Charlton Cobras A)
26-01-2021  Watford Juniors C        WON   4-0
09-02-2021  Guildford Castles 1      WON 2½-1½
23-02-2021  Uxbridge Bulldogs        WON   4-0
09-03-2021  Welwyn Hatfield          WON  3½-½
23-03-2021  BCC Penguins             WON   4-0
06-04-2021  KCJS 1                   DRAWN 2-2
20-04-2021  Harborough Cuatro 1      WON  3½-½
Qualified for the semi-final
04-05-2021  Broadland Falco Duboisi  WON   4-0
18-05-2021  Chessable White Rose 3   WON   3-1
Won the final, division winners!
4NCL Online, Season 3, Div 7 (Charlton Cobras B)
26-01-2021  St Benildus E            WON   3½-½
09-02-2021  Dun Laoghaire            DRAWN 2-2
23-02-2021  Guildford Castles 2      LOST 1½-2½
09-03-2021  Newport B                DRAWN 2-2
23-03-2021  Uxbridge Eagles          WON   3-1
06-04-2021  Colchester JFF A         LOST  1-3
20-04-2021  Guildford Castles 3      WON   3-1
Final placing 21st out of 72 teams
LONDON ONLINE CHESS LEAGUE, Season 2
Division 1 (Charlton Chess Addicks)
03-03-2021  Kings Head Bangers       WON   3½-½
10-03-2021  Hammered and Out         WON   3-1
17-03-2021  East Ham Regals          WON   2½-1½
24-03-2021  Schach Attack A          WON   3-1
31-03-2021  Wimbledon A              WON   3-1
07-04-2021  Cavendish A              WON   2½-1½
14-04-2021  Petts Wood & Orpington A WON   3½-½
21-04-2021  Streatham & Brixton A    WON   3½-½
28-04-2021  Battersea Juniors        WON   4-0
05-05-2021  Hendon Hurricanes        WON   3-1
12-05-2021  Hackney Thirsty          DRAWN 2-2
First place in the league!

Division 4 (Charlton Chess Mates)
03-03-2021  Athenaeum B              WON   3-1
10-03-2021  Football Radar A         DRAWN 2-2
17-03-2021  Battersea Dogs           WON   2½-1½
24-03-2021  Battersea Too            LOST  1-3
31-03-2021  Hammersmith Hodgson      WON   4-0
07-04-2021  Ilford A                 DRAWN 2-2
14-04-2021  Hackney Hungry           DRAWN 2-2
21-04-2021  Lewisham B               DRAWN 2-2
28-04-2021  Paisley A                DRAWN 2-2
05-05-2021  Metropolitan MetroGnomes LOST  1½-2½
12-05-2021  Streatham & Brixton C    WON   3-1
Fifth place in the division

Division 2 (Charlton Chess Nuts)
03-03-2021  GLCC A                   LOST  1½-2½
10-03-2021  Athenaeum A              LOST  1½-2½
17-03-2021  Watford A                WON   3½-½
24-03-2021  Hackney Horrible         LOST  1-3
31-03-2021  Petts Wood & Orpington B WON   4-0
07-04-2021  RailSport A              WON   2½-1½
14-04-2021  Cavendish B              WON   2½-1½
21-04-2021  Lewisham A               LOST  1-3
28-04-2021  University of Sheffield  DRAWN 2-2
05-05-2021  Durham Alumni A          DRAWN 2-2
12-05-2021  Metropolitan MetroGiants LOST  1½-2½
Eighth place in the division

Division 4 (Charlton Chess Challengers)
03-03-2021  Football Radar A         LOST  1-3
10-03-2021  Streatham & Brixton C    LOST  1-3
17-03-2021  Metropolitan MetroGnomes LOST  ½-3½
24-03-2021  Golden Falcons A         WON   4-0
31-03-2021  London Business School   WON   3-1
07-04-2021  Lewisham B               WON   2½-1½
14-04-2021  Hammersmith Hodgson      WON   3-1
21-04-2021  Hackney Hungry           LOST  ½-3½
28-04-2021  Hackney Startup          DRAWN 2-2
05-05-2021  Hammersmith Hedger       LOST  1-3
12-05-2021  Athenaeum                LOST  1½-2½
Fifteenth place in the division
ONLINE FIXTURES 2020/21

LONDON ONLINE CHESS LEAGUE, Season 1
Division 1 (Charlton Chess Addicks)
21-10-2020  Metropolitan MetroGiants WON   4-0
28-10-2020  Cavendish A              DRAWN 2-2
04-11-2020  Hackney Thirsty          LOST  1½-2½
11-11-2020  -
18-11-2020  Imperial College A       WON   4-0
25-11-2020  Wimbledon A              LOST  1½-2½
02-12-2020  Athenaeum A              WON   4-0
09-12-2020  London Terminators       LOST  1½-2½
16-12-2020  -
06-01-2021  Streatham & Brixton A    WON   2½-1½
13-01-2021  Battersea A              DRAWN 2-2
20-01-2021  Hendon A                 WON   3-1
27-01-2021  Hammersmith Firsts       WON   3-1
03-02-2021  Petts Wood & Orpington A WON   3½-½
10-02-2021  Kings Head Bangers       DRAWN 2-2
Third place in the division!



Division 2 (Charlton Chess Nuts)
21-10-2020  Athenaeum B              DRAWN 2-2
28-10-2020  Hendon B                 WON   3½-½
04-11-2020  Petts Wood & Orpington B LOST  1½-2½
11-11-2020  Kings Head Bishops       WON   2½-1½
18-11-2020  Wimbledon B              WON   3½-½
25-11-2020  Cavendish B              WON   2½-1½
02-12-2020  Metropolitan MetroGnomes WON   3½-½
09-12-2020  Hackney Hungry           DRAWN 2-2
16-12-2020  Streatham & Brixton B    LOST  1½-2½
06-01-2021  Battersea Dogs           DRAWN 2-2
13-01-2021  East Ham Eagles          WON   2½-1½
20-01-2021  Hammersmith Hodgson      WON   3-1
27-01-2021  Battersea Cats           DRAWN 2-2
03-02-2021  Hammersmith Hedger       WON   4-0
10-02-2021  Battersea B              WON   2½-1½
Third place in the division!
League of Mayhem, Season 2, Div 1 (Charlton Chess Addicks)
08-10-2020  Railsport                WON   4-0
15-10-2020  Chingford Bunnies        DRAWN 2-2
22-10-2020  Wanstead Wanderers       DRAWN 2-2
29-10-2020  Imperial College         WON   2½-1½
12-11-2020  East Ham Foxgloves       WON   3-1
19-11-2020  HMCwtf 1                 LOST  ½-3½
26-11-2020  Lords of Hackney         DRAWN 2-2
03-12-2020  King's Head              DRAWN 2-2
07-01-2021  Ilford Kings             WON   3-1
14-01-2021  East Ham Dragonglass     LOST  1½-2½
28-01-2020  HMCwtf 2                 WON   3½-½
11-02-2021  -
25-02-2021  St George's Dragons      WON   4-0
11-03-2021  Loughton Lions           DRAWN 2-2
Second place in the division!
League of Mayhem, Season 2, Div 2 (Charlton Chess Nuts)
08-10-2020  -
15-10-2020  Braintree Knights        WON   3½-½
22-10-2020  -
29-10-2020  East Ham Nightshade      WON   3½-½
12-11-2020  Lewnatics                LOST  ½-3½
19-11-2020  Wanstead TBC             WON   4-0
26-11-2020  -
03-12-2020  Pawnstead                WON   3½-½
07-01-2020  Braintree Knights        WON   4-0
14-01-2021  East Ham Nightshade      WON   3-1
28-01-2021  -
11-02-2021  Lewnatics                DRAWN 2-2
25-02-2021  Wanstead TBC             WON   3-1
11-03-2021  Pawnstead                WON   3-1
First place  in the division!
ONLINE FIXTURES 2020
4NCL Online, Season 2, Division 6 (Charlton Cobras)
25-08-20  East Kilbride Rovers     WON   3-1
08-09-20  Dundee City B            LOST  0-4
22-09-20  Phones Pals Rooks        WON   2-1½
06-10-20  Enfield 1                WON   3½-½
20-10-20  Guildford Castles        LOST  ½-3½
03-11-20  Cavan Crusaders          DRAWN 2-2
17-11-20  Battersea Juniors        WON   3-1
Final league position, 15th out of 68
League of Mayhem, Season 1 (Charlton Chess Addicks)
07-05-20  Lewnatics                WON  2½-1½
14-05-20  Hackney Hungry           WON  3½-½
28-05-20  Pawnstead                WON  3½-½
04-06-20  hmcwtf                   LOST ½-3½
11-06-20  East Ham Dragonglass     WON  3-1
25-06-20  hmcwtf2                  WON  2½-1½
02-07-20  East Ham Foxgloves       WON  2½-1½
09-07-20  Chingford Bunnies        WON  3-1
23-07-20  Wanstead Wanderers       WON  2-1
30-07-20  Ilford Kings             WON  2½-1½
13-08-20  Lords of Hackney         LOST 1½-2½
First place in the league!

League of Mayhem, KO Cup
03-09-20  Wanstead Wanderers       LOST 1½-2½
David Rogers receives the league trophy
FIXTURES 2019-20

London League - Division 2 (Beckenham & Charlton)
Wednesday  02-10-2019   v Streatham 2 -- LOST
Tuesday    22-10-2019   v Lewisham -- WON
Wednesday  20-11-2019   v East Ham -- WON
Wednesday  08-01-2020   v Kings Head 2 -- LOST
Wednesday  15-01-2020   v Hackney 2 -- WON
Wednesday  22-01-2020   v Wanstead -- LOST
Thursday   13-02-2020   v Metropolitan -- LOST
Wednesday  26-02-2020   v British Bangla -- LOST
Thursday   12-03-2020   v Cavendish 2 -- LOST
Wednesday  25-03-2020   v Dulwich --
Wednesday  22-04-2020   v Battersea 2  --
Wednesday  20-05-2020   v Ilford --
Season abandoned

VENUES
CHARLTON (7:45pm):  Mycenae House, 90 Mycenae Road, SE3 7SE
BECKENHAM (7:30pm):  The Parklangley Club, 44a Wickham Way, BR3 3AF
CHISLEHURST (7:30pm):  Methodist Church Hall, Prince Imperial Road, BR7 5LX
DARTFORD (7:45pm):  St. Anselm's Parish Centre, 89 West Hill, DA1 2HJ
GRAVESEND (7:45pm):  Waterloo Tavern, 55 Wellington Street, DA12 1JQ
LEWISHAM (7:45pm):  Catford Cricket Club, Penerley Road, SE6 2LQ
PETTS WOOD (7:45pm):  St. John's UR Church, Lynwood Grove, BR6 0BG
SIDCUP (7:45pm):  Hurst Community Centre, Hurst Road, DA5 3LH
LONDON LEAGUE (6:45pm):  Citadines Hotel, 94-99 High Holborn, WC1V 6LF


Kent League - 1st Team – Harvey Cup
Monday    02 December 2019 Home v Beckenham 3 -- LOST
Wednesday 29 January  2020 Away v Sidcup 3 -- LOST
Monday    03 February 2020 Home v Gravesend 3 -- DRAWN
Thursday  27 February 2020 Away v Dartford 3 -- LOST
Monday    09 March    2020 Home v Petts Wood 5 -- WON
Monday    30 March    2020 Home v Lewisham 5 --

Kent League - 2nd Team – Tom Fuller Cup
Thursday  31 October  2019  Away v Beckenham 4 -- LOST
Monday    11 November 2019   Home v Petts Wood 7 -- WON
Monday    18 November 2019   Home v Sidcup 4 -- WON
Monday    27 January  2020   Home v Gravesend 4 -- WON
Friday    14 February 2020   Away v Petts Wood 6 -- LOST
Wednesday 25 March    2020   Away v Lewisham 6 --

Kent League - 3rd Team – Intro Cup
Monday    14 October  2019   Home v Sidcup 5 -- WON
Wednesday 06 November 2019   Away v Lewisham 7 -- WON
Thursday  12 December 2019   Away v Beckenham 5 -- WON
Wednesday 05 February 2020   Away v Gravesend 5 -- WON
Monday    24 February 2020   Home v Petts Wood 8 -- WON
Monday    02 March    2020   Home v Petts Wood 9 -- WON
Friday    27 March    2020   Away v Petts Wood 10 --
Season abandoned.  The 3rd team had qualified for the finals!

RESULTS 2018-19

London League  After being demoted last season we bounced straight back up by winning the division 3 trophy!
Kent League  The first team struggled in the Stevenson Cup as a couple of higher rated players were missing for much of the season.
 The second team in the Harvey Cup also suffered from the lack of players and was often well below the average grade limit.
 Our third team of mostly junior players played well and just missed qualifying for the semi-finals of the Intro Cup.

RESULTS 2017-18

Kent Summer Quickplay  Charlton won it!  The 2017 final was played on 23rd January 2018 at Charlton House and we beat Rainham by the narrowest margin.
London League Not a good season!  After being close to promotion to division 1 for the past two years, this year we have ended up being relegated to division 3 for the first time.
Kent League The first team struggled this season in the Stevenson Cup and failed to win a match.
The second team nearly reached the semi-final of the Harvey Cup but a misunderstanding of the clock lost a critical game in the last match.
This season we entered a third team of mostly junior players who played extremely well and reached the final of the Intro Cup.

RESULTS 2016-17

The London league team had a good season and finished 3rd (again!) in division 2.  Unfortunately only two teams get promoted.
Our Kent League first and second teams both finished mid-table in the En Passant and Fuller Cups respectively.
We are currently in the final of the 2017 Kent Summer Quickplay, yet to be completed.

RESULTS 2015-16

In the 2016 Kent Summer Quickplay we reached the semi-final, but were unable to raise a full team against Folkestone.
The London league team had a good season finished 3rd out of 13 in division 2.  Unfortunately only two teams get promoted.
Our Kent League first team reached the semi-final of the Lewis Cup.
Our second team, in its first season in the Harvey Cup, won one match, drew two and lost three.
We entered our new third team in the Tom Fuller Cup, although it lost all its matches.

RESULTS 2014-15

KENT LEWIS CUP WINNERS!
By April 2015 all the Kent league preliminary matches had been completed.  Charlton's first team travelled to Maidstone on 22nd April for the Lewis Cup semi-final, winning the match by 4.5 to 1.5.  Kent Finals Day took place on Sunday 10th May at the Mick Jagger Centre, Dartford.  Charlton won the Lewis Cup, beating Tunbridge Wells in the final by 3.5 to 2.5.

A significant change to the Kent League this season was the merger of the County and Lewis Cups (i.e. divisions 1 and 2).  The County Cup was down to three teams but the merger means there are now six metropolitan Kent teams playing each other twice, so ten matches each.  The top team qualifies for the County Cup final (to play the top team from the rest of Kent) and the second and third teams qualify for the Lewis Cup semifinal.

Our first team (captain Alan Hanreck) in the County/Lewis Cup finished in third place with 5.5 points out of ten qualifying for the Lewis Cup semi-final..

Our second team (captain Jim Jackson) entered the Harvey Cup instead of the En Passant Cup, meaning the average grade limit of the team is 125 instead of 140 which better fits the grades of the squad.  The team won one match and drew one out of five.

In London League division 2, the joint Beckenham and Charlton team finished in sixth place.  The division comprises thirteen teams and only two go up or down so promotion is not easy to achieve, although we frequently come close.


RESULTS 2013-14

Charlton won the 2013 Kent Summer Quickplay, beating Beckenham in the final.

The London league team had a winning run after a poor start and finished in mid-table. The Charlton members of the team all performed well, but promotion was never achievable.

Our Kent league teams both had a disappointing season.  Both teams will be entering different divisions next season.


RESULTS 2012-13

After a good start our London League team slipped from the top of division 2 and finally scored 8 points out of 12, finishing in fifth place out of thirteen. Only two teams get promoted.

Our first team in the Kent County Cup won two matches out of four but failed to reach the final on tie break.

Our second team in the En Passant Cup had a disappointing season drawing just one match.

RESULTS 2011-12

The London League team finished in the lower half of Division 2, disappointing after just missing promotion in the previous two years.

In the Kent League, Alan Hanreck's first team retained the County Cup by beating Beckenham & Bromley in the final on 13th May, our fourth win in five years.

Jim Jackson's second team finished fourth in the En Passant Cup, a big improvement on last season.

RESULTS 2010-11

Our Kent League first team regained the County Cup by beating Beckenham & Bromley in the final on 15th May 2011. Team captain Alan Hanreck collected the silver trophy. He now needs to keep it polished!

The London League team finished 2nd= in Division 2, but 3rd after tie-break (game points) so again just missed promotion to Division 1.

Back to content